Den kommende koncert i Johanneskirken byder på en særlig musikoplevelse, når organist Anja og hendes lærer, Lars Rosenlund Nørremark, optræder sammen. Publikum kan se frem til en koncert, hvor musikken ikke blot spilles, men også formidles gennem fortællinger om orglets unikke muligheder.
En rejse gennem musikkenLars Rosenlund Nørremark, der debuterede fra Det Jyske Musikkonservatoriums solistklasse i 2008, vil dele sin omfattende viden og erfaring. Som koncertorganist og underviser ved flere konservatorier, samt som cand.mag. i idéhistorie og religionsvidenskab, bringer Lars en dyb forståelse af musikkens og kunstens betydning.
Koncerten er ikke kun en musikalsk oplevelse, men også en rejse ind i musikkens verden, hvor Lars vil dele sine indsigter og fortælle om musikkens rolle i kunst og erkendelse.
Detaljer om koncerten:Dato: Søndag 19. oktober 2025
Tidspunkt: Kl. 16:00
Sted: Johanneskirken, Østergade 21A, 6650 Brørup
Entré: Fri adgang
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her